Počet výsledků: 49

Otevřít filtraci

Cysta Bartholiniho žlázy je nejčastějším typem vulvární cysty. Cysta Bartholiniho žlázy vzniká v případě, že vývod Bartholiniho žlázy v poševní předsíni se něčím „ucpe“ (např. odlupujícími se buňkami epitelové tkáně z povrchu sliznice), sekret nemůže odtékat ze žlázy pryč a hromadí se v ní. Typickým příznakem je otok tkáně ve tvaru vystupující kuličky, který se vyskytuje ve spodní třetině malých a velkých stydkých pysků. Viz také cysta, Bartholiniho žlázy.

Bartholiniho žlázy (lat. glandulae vestibularis majores) jsou dvě exokrinní žlázy o velikosti hrášku, které se nacházejí v oblasti poševní předsíně, mírně vzadu na obou stranách poševního vchodu. Bartholiniho žlázy při sexuálním vzrušení vylučují hlen, který zajišťuje lubrikaci pochvy. Viz také žlázy, Skeneho žlázy, cysta Bartholiniho žlázy.

Cysta na vaječníku je jiný název pro ovariální cystu. Viz také cysta, vaječníky.

Cysta je uzavřená dutina uvnitř nějaké tkáně. Cysta se může vytvořit prakticky kdekoli v těle a může být vyplněna tekutinou, vzduchem, hnisem nebo jiným materiálem. Většina cyst je benigních (tzn. nejedná se o zhoubný nádor). Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz cysta.

Cystická fibróza neboli CF (zkratka pochází z anglického názvu cystic fibrosis) je dědičné onemocnění, které se projevuje usazováním hlenu v plicích, ve slinivce břišní a v játrech, a následnými chronickými infekcemi. Příčinu onemocnění v současné době nelze vyléčit, je pouze možné zmírnit jeho příznaky. Lidé s cystickou fibrózou se dožívají v průměru 35 let.

Cystometrie je diagnostická metoda, která měří tlak v močovém měchýři, a to buď během jeho plnění (plnící cystometrie), nebo během močení (mikční cystometrie). Cystometrie se provádí tak, že lékař pomocí tenké trubičky (katétru) pomalu naplní močový měchýř pacienta teplou tekutinou. Další katétr – vybavený senzorem pro měření tlaku – je umístěn do konečníku (u mužů) nebo do pochvy (u žen). Senzor pak například dokáže zjistit, jaký tlak musí pacientův močový měchýř vyvinout, aby se zcela vyprázdnil. Cystometrické vyšetření se obecně používá k vyhodnocení schopnosti močového měchýře stahovat se (kontrahovat se) a vylučovat moč, a v mnoha případech může pomoci určit zdroj potíží s močením. Cystometrie může být indikována jako součást diagnostiky různých poruch, mj. infekcí močových cest, cévní mozkové příhody, poranění míchy, zúžení močové trubice (např. při zvětšené prostatě u mužů) apod.

Cystokéla je vyklenutí (prolaps) přední stěny pochvy, což se projeví poklesem močového měchýře do oblasti poševního vchodu. Viz také sestup pánevních orgánů.

Ovariální cysta neboli cysta na vaječníku je uzavřená dutinka na vaječníku, která je vyplněná tekutinou. Ovariální cysty jsou poměrně časté, v drtivé většině případů nezhoubné (benigní) a obvykle nevyvolávají žádné příznaky. Cysty většinou odezní samy, tedy bez jakékoli léčby. Pokud jsou však cysty velké nebo výrazně bolestivé, někdy je lepší je chirurgicky odstranit. Viz také ovariální, cysta.

Cystein je jedna z dvaceti základních aminokyselin, z nichž jsou tvořeny proteiny v lidském těle. Cystein (zkratka Cys pochází z anglického názvu cysteine) se zároveň řadí mezi podmíněně esenciální aminokyseliny. Obrázek: Chemická struktura cysteinu. Barevně jsou odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (šedá), vodíku (bílá), dusíku (modrofialová), kyslíku (červená) a síry (žlutá). (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain) Viz také podmíněně esenciální aminokyseliny, homocystein.

Cystitida je odborný název pro zánět močového měchýře. Viz také -itida.

Zobrazeno 1 až 10 z 49

Počet výsledků